Package Name - en to ita translation catalogue (1144 entries)

en:  Adding selected videos
ita:  Aggiunta di video selezionati

en:  Adding selected videos to unwanted
ita: Aggiungendo i video selezionati agli indesiderati

en:  videos
ita:  video

en: %s item moved to the Trash. | %s items moved to the Trash.
ita[0]: %s oggetto spostato nel cestino.
ita[1]: %s oggetti spostati nel cestino.

en: %s item not updated, somebody is editing it. | %s items not updated, somebody is editing them.
ita[0]: %s oggetto non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.
ita[1]: %s oggetti non aggiornati, qualcuno li sta modificando.

en: %s item permanently deleted. | %s items permanently deleted.
ita[0]: %s oggetto eliminato per sempre.
ita[1]: %s oggetti eliminati per sempre.

en: %s item restored from the Trash. | %s items restored from the Trash.
ita[0]: %s oggetto recuperato dal cestino.
ita[1]: %s oggetti recuperati dal cestino.

en: %s item updated. | %s my_cpts updated.
ita[0]: %s oggetto aggiornato.
ita[1]: %s oggetti aggiornati.

en: %s source moved to the Trash. | %s sources moved to the Trash.
ita[0]: %s fonte spostata nel cestino.
ita[1]: %s fonti spostate nel cestino.

en: %s source not updated, somebody is editing it. | %s sources not updated, somebody is editing them.
ita[0]: %s fonte non aggiornata, qualcuno la sta modificando.
ita[1]: %s fonti non aggiornate, qualcuno le sta modificando.

en: %s source permanently deleted. | %s sources permanently deleted.
ita[0]: %s fonte eliminata per sempre.
ita[1]: %s fonti eliminate per sempre.

en: %s source restored from the Trash. | %s sources restored from the Trash.
ita[0]: %s fonte recuperata dal cestino.
ita[1]: %s fonti recuperate dal cestino.

en: %s source updated. | %s my_cpts updated.
ita[0]: %s fonte aggiornata.
ita[1]: %s my_cpts aggiornata.

en: %s video fields updated and %s video fields unchanged.
ita: %s campi di video aggiornati e %s campi di video invariati.

en: %s videos found and processed.
ita: %s video trovati e processati.

en: %s videos found.
ita: %s video trovati.

en: ( Async Execution)
ita: (Esecuzione Asincrona)

en: ( Regular Execution)
ita: (Esecuzione Regolare)

en: (re)Download Thumbnails
ita: (ri)Scarica le miniature

en: - Default -
ita: -Default-

en: 12H US Time Format
ita: Formato Tempo US 12H

en: 24H Standard Time Format
ita: Formato Tempo Standard 24H

en: A clear and concise documentation written up to help you use WP Video Robot.
ita: Una documentazione chiara e concisa scritta per aiutarti ad usare il Video Robot WP.

en: A fully fledged and regularly added tutorials to help you get the most of WP Video Robot.
ita: Una lista completa a tutti gli effetti e regolare di tutorial per aiutarti ad ottenere il massimo dal Video Robot WP.

en: ACTIVATE MY COPY
ita: ATTIVARE LA MIA COPIA

en: ACTIVITY LOGS | WP video Robot
ita: DIARI D'ATTIVITA' | Video robot WP

en: ADD
ita: AGGIUNGERE

en: ADD FILLERS FROM PRESET
ita: AGGIUNGERE RIEMPITIVI DA Preimpostato

en: ADD SINGLE FILLER
ita: AGGIUNGERE SINGOLI FILLER

en: ADD TO LIST
ita: AGGIUNGI ALLA LISTA

en: ADDONS LICENSES
ita: LICENZE ADDON

en: ADDONS | WP video Robot
ita: ADDONS | WP Robot video

en: ANTI DUPLICATES FILTER
ita: DUPLICATI FILTRO ANTI

en: API Access
ita: Accesso API

en: API Connection
ita: Connessione API

en: API Recalls
ita: API richiama

en: AUTOPILOT
ita: AUTO PILOTA

en: About
ita: Circa

en: Absolute Count
ita: Conto Assoluto

en: Absolute count
ita: Conta assoluta

en: Action done successfully.
ita: Azione eseguita con successo.

en: Activate the Theme Fix
ita: Attiva la Riparazione del Tema

en: Activation cancelled.
ita: Attivazione cancellata.

en: Active sources only
ita: Attiva solo le fonti

en: Activity Logs
ita: Registri delle attività

en: Activity Logs NEW
ita: NUOVI Diari Attività

en: Adapting Old Data
ita: Adattamento di vecchi dati

en: Add Group
ita: Aggiungi gruppo

en: Add New
ita: Aggiungi nuovo

en: Add New Folder
ita: Aggiungi Nuova Cartella

en: Add New Source
ita: Aggiungi nuova origine

en: Add New Video
ita: Aggiungere nuovi Video

en: Add Row
ita: Aggiungere la riga

en: Add a new Filler
ita: Aggiungere una nuova riempitrice

en: Add custom text after the video title
ita: Aggiungere del testo personalizzato dopo il titolo del video

en: Add custom text before the video title
ita: Aggiungere del testo personalizzato prima il titolo video

en: Add from Presets
ita: Aggiungere da Preimpostato

en: Add or Upload File
ita: Aggiungere o caricare lima

en: Add or remove folders
ita: Aggiungi o rimuovi cartelle

en: Add source name after the video title
ita: Aggiungere il nome di origine dopo il titolo del video

en: Add source name before the video title
ita: Aggiungere il nome dell'origine prima il titolo video

en: Add to Unwanted
ita: Aggiungi a Indesiderati

en: Added Count
ita: Conto Aggiunto

en: Adding Insights
ita: Aggiungendo Insight

en: Addon options have been reset to default.
ita: Le opzioni addon sono state resettate ai dati di default.

en: Addon options successfully saved
ita: Omponente aggiuntivo opzioni salvate correttamente

en: Admin Actions
ita: Azioni di admin

en: All API accesses granted manually through the API wizard, are revoked within 24 up to 48 hours by video services APIs.
ita: Tutti gli accessi API concessi manualmente con l'API wizard sono revocati tra le 24 alle 48 ore dai servizi API del video.

en: All Folders
ita: Tutte le Cartelle

en: All Sources
ita: Tutte le fonti

en: All Videos
ita: Tutti i video

en: All addons licenses have been reset.
ita: Tutte le licenze addon sono state resettate

en: All authors
ita: Tutti gli autori

en: All categories
ita: Tutte le categorie

en: All services
ita: Tutti i servizi

en: All sources
ita: Tutte le fonti

en: All the data fillers have been deleted successfully.
ita: Tutti gli stucchi di dati sono stati eliminati con successo.

en: All the time
ita: Per tutto il tempo

en: All video ids
ita: Tutti gli id video

en: All videos
ita: Tutti i video

en: All your videos and sources have been successfully adapted !
ita: Tutti i tuoi video e le fonti di stati adattati con successo!

en: Allow URL Fopen
ita: Consentire URL Fopen

en: Apply to
ita: Si applicano a

en: Are you sure ?
ita: Sei sicuro?

en: Ascendant
ita: Ascendente

en: Aside
ita: A parte questo

en: Asynchronous
ita: Asincrono

en: Asynchronous Execution
ita: Esecuzione Asincrona

en: Asynchronous Execution is not supported by your server configuration.
ita: L'esecuzione Asincrona non è supportata dalla configurazione del server.

en: Authors
ita: Autori

en: Auto unwant after deleting videos
ita: Indesiderato automatico dopo aver eliminato i video

en: Auto unwant after trashing videos
ita: Indesidarato automatico una volta cestinato il video

en: Auto-include videos in your site queries
ita: Auto-include automaticamente nelle sito query

en: AutoEmbed Player
ita: Player con Inserimento Automatico

en: AutoEmbed Videos Player in Content
ita: AutoEmbed Video Player nel contenuto

en: AutoPlay Embedded Player in Content
ita: Player incorporato AutoPlay nel contenuto

en: AutoRun mode is
ita: Modalità di esecuzione automatica è

en: Autoembedding Disabled.
ita: Inserimento Automatico Disabilitato.

en: Automation
ita: Automazione

en: Automation Dashboard
ita: Bacheca Automatizzata

en: Automation Options
ita: Opzioni Automatizzate

en: Automation Stats
ita: Statistiche di automazione

en: Automation Status
ita: Stato automazione

en: Automation Working Hours
ita: Hore di Lavoro Automatizzato

en: Autorun
ita: Auto avvio

en: Autorun Executions
ita: Esecuzioni automatiche

en: Available Tags
ita: Tag disponibili

en: Available tags to use
ita: Tag disponibili da usare

en: BATCH ADD SELECTED
ita: AGGIUNGI BATCH SELEZIONATO

en: BUY WP VIDEO ROBOT
ita: ACQUISTA VIDEO ROBOT WP

en: Broadcasting Live Streams Only
ita: Solo trasmissioni Live Stream

en: Browse Addons
ita: Sfoglia adjunte

en: Bulk Actions
ita: Azioni di massa

en: By Author
ita: Per Autore

en: By Category
ita: Per Categoria

en: By Service
ita: Per servizio

en: By State
ita: Per Stato

en: By Status
ita: Per Status

en: By default, the plugin will try to automatically implement the video player in your post content during the frontend rendering.
ita: Di default, il plugin proverà ad implementare automaticamente il video player nei contenuti del post durante il rendering frontend.

en: CHECK ALL VIDEOS
ita: CONTROLLA TUTTI I VIDEO

en: CHECK/UNCHECK ALL
ita: SELEZIONARE/DESELEZIONARE TUTTI I

en: CONFIGURE AUTOMATION
ita: CONFIGURA AUTOMAZIONE

en: COPIED !
ita: COPIATO!

en: COPY
ita: copia

en: CRON is working!
ita: CRON sta lavorando!

en: CRON never worked!
ita: CRON non ha mai funzionato!

en: CRON stopped
ita: CRON fermato

en: Cancel
ita: Annulla

en: Cancel Activation
ita: Cancella Attivazione

en: Cancel This Access
ita: Cancellare questo accesso

en: Cancel anyway
ita: Annullare comunque

en: Categories
ita: Categorie

en: Category Permalink Base
ita: Categoria Permalink Base

en: Channel ID
ita: Id del canale

en: Channel Id
ita: Id del canale

en: Channels Ids
ita: Canali Ids

en: Check All Section
ita: Controlla Tutta la Sezione

en: Check integration demo
ita: Controlla la demo di integrazione

en: Check the tutorial
ita: Controlla il Tutorial

en: Check this theme integration demo
ita: Guarda questa demo di integrazione del tema

en: Choose a JSON (.json) file to upload, then click Upload file and import.
ita: Scegliere un file JSON (JSON) da caricare, quindi fare clic su Carica file e importare.

en: Choose a custom text to add before or after the video title.
ita: Scegliere un testo personalizzato da aggiungere prima o dopo il titolo video.

en: Choose a data
ita: Scegliere un tipo di dati

en: Choose a date
ita: Scegli una data

en: Choose a day
ita: Scegli un giorno

en: Choose a file from your computer: (Maximum size: 32 MB)
ita: Scegli un file dal tuo computer: (dimensione massima: 32 MB)

en: Choose a preset
ita: Scegliete un Preimpostato

en: Choose a time
ita: Scegliere un orario

en: Choose don't embed if you want to use your theme video player.
ita: Scegli di non incorporare se vuoi usare il tema del tuo video player.

en: Choose from the most used
ita: Scegli tra i più usati

en: Choose how often you want to automatically run this source.
ita: Scegli quanto spesso vuoi avviare automaticamente questa fonte.

en: Choose one or more categories
ita: Scegliere una o più categorie

en: Choose the WP user that should be the author of the imported videos.
ita: Scegli l'utente WP che deve essere l'autore dei video importati.

en: Choose the default WP Post Format to assign to your imported videos.
ita: Scegli il Formato del Post WP predefinito per assegnarlo ai tuoi video importati.

en: Choose the time format that should be used to print time.
ita: Scegli il formato ora da usare per stampare l'ora.

en: Choose the timezone that should be used for scheduling your sources and on the WPVR Activity Logs screen.
ita: Scgli il fuso orario da usare per programmare le tue fonti sullo schermo del diario delle attività WPVR.

en: Choose to add the name of the source or a custom text before or after the video title.
ita: Scegliere di aggiungere il nome della fonte o un testo personalizzato prima o dopo il titolo video.

en: Choose what post status the imported videos should automatically have.
ita: Scegli quale post status devono automaticamente avere i video importati.

en: Choose whether to add the selected videos to the source unwanted list or to the global unwanted list.
ita: Scegli se aggiungere i video selezionati alla lista delle fonti indesiderate o alla lista globale indesiderata.

en: Choose whether to auto assign some additional tags to the imported videos.
ita: Scegli se assegnare automaticamente alcuni tag aggiuntivi ai video importati.

en: Choose whether to download or not the video thumbnail on your site and set it as the imported video featured image.
ita: Scegli se scaricare o il le miniature video sul tuo sito e impostarle come un'immagine caratteristica del video importato.

en: Choose whether to filter the search results or not
ita: Scegli se filtrare i risultati di ricerca oppure no

en: Choose whether to import and assign the video tags while importing the video.
ita: Scegli se importare e ssegnare tag video mentre importi il video.

en: Choose whether to import and use the video description as the post content, or import the video player only.
ita: Scegli se importare e usare la descrizione del video come contenuto del post, o importare solo il video player.

en: Choose whether to import only new videos, and skip already imported videos.
ita: Scegli se importare solo inuovi video e saltare i video già importati.

en: Choose whether to import the video full description or not.
ita: Scegli se importare la completa descrizione del video oppure no.

en: Choose whether to import video views, duration and likes too.
ita: Scegli se importare visualizzazioni, durata e mi piace del video.

en: Choose whether to return only live videos.
ita: Scegli se riprodurre solo video live.

en: Choose whether to show or hide the video player controls when watching the imported videos.
ita: Scegli se mostrare o nascondere i controlli del video player quando guardi i video importati.

en: Choose whether to start the video players automatically or not.
ita: Scegli se iniziare il video player automaticamente o no.

en: Choose whether to use a fancy fade in animation on all WPVR screens.
ita: Scegli se usare un effetto fantasiosi che svanisce in animazione su tutti gli schermi WPVR.

en: Choose whether to use the WP Video Robot columns styling or the WordPress admin columns for on your videos listing screen.
ita: Scegli se usare lo styling delle colonne del Video Robot WP o le colonne dell'amministratore di WordPress per la schermata con l'elenco dei tuoi video.

en: Choose which other custom post types the plugin should not conflict with.
ita: Scegliere quali altri tipi di post personalizzati il plugin non dovrebbe entrare in conflitto con.

en: Clear
ita: Chiaro

en: Clear Deferred
ita: Chiaro differita

en: Clear Errors
ita: Ripulisci gli errori

en: Clear Logs
ita: Pulisci Diari

en: Clear Unwanted
ita: Ripulisci indesiderati

en: Click here to adapt them to this new version
ita: Clicca qui per adattarli a questa nuova versione

en: Click here to grant access to this service.
ita: Clicca qui per concedere l'accesso a questo servizio.

en: Click here to turn it ON
ita: Clicca qui per accenderlo

en: Clone
ita: Clona

en: Clone Source
ita: Clona Fonte

en: Close
ita: Chiudi

en: Close All
ita: Chiudere tutte le

en: Close this wizard
ita: Chiude questo wizard

en: Collapse
ita: Collassa

en: Collapse All
ita: Collassa tutto

en: Comments
ita: Commenti

en: Complete Changelog
ita: Completa diario dei cambiamenti

en: Completed Live Streams Only
ita: Completato Solo il Live Stream

en: Confirm Reset
ita: Confermare il Reset

en: Continue
ita: Continuare

en: Continue the work in progress
ita: Continuano i lavori in corso

en: Could not find any channel corresponding to the given username.
ita: Impossibile trovare un canale corrispondente all'username inserito.

en: Could not find any source with the given IDs.
ita: Impossibile trovare fonte con l'ID dato.

en: Could not find any source with the given folder.
ita: Impossibile trovare onte con la data cartella.

en: Could not fine the service sample file.
ita: Impossibile trovare il file esempio di servizio.

en: Country
ita: Paese

en: Created
ita: Creato

en: Created After
ita: Crea Dopo

en: Created before
ita: Crea Prima

en: Cron executed
ita: Cron eseguiti

en: Cron status
ita: Stato di cron

en: Curl Status
ita: Stato Curl

en: Curl Version
ita: Versione Curl

en: Current Color
ita: Colore corrente

en: Current Month
ita: Mese Corrente

en: Custom
ita: Personalizza

en: Custom Data
ita: Dati personalizzati

en: Custom Field Name
ita: Nome di campo personalizzato

en: Custom Field name to populate
ita: Nome di campo personalizzato per popolare

en: Custom Permalink Base
ita: Base personalizzato Permalink

en: Custom String
ita: Stringa personalizzata

en: Custom Tags
ita: Tag personalizzati

en: Custom Text Affix
ita: Testo personalizzato affisso

en: Custom field deleted.
ita: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
ita: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom number
ita: Numero personalizzato

en: Customize every facet and step of the plugin. There is a setting for almost everything !
ita: Personalizza qualsiasi sfaccettatura e passo del plugin. C'è un'impostazione quasi per tutto!

en: DEFERRED VIDEOS | WP video Robot
ita: DIFFERITE VIDEO | WP Video robot

en: DELETE ALL FILLERS
ita: ELIMINA TUTTI I FILLER

en: DISMISS
ita: Congedare

en: DailyMotion API Credentials
ita: Credenziali API di DailyMotion

en: Dashboard
ita: Cruscotto

en: Data Fillers
ita: Riempitivi di dati

en: DataFiller Preset
ita: Preimpostato dati

en: DataFillers
ita: Filler di dati

en: Date
ita: Data

en: Day
ita: Giorno

en: Default
ita: Predefinita

en: Default Download Thumbnails
ita: Scarica Miniatura Predefinite

en: Default Order By
ita: Ordine predefinito per

en: Default Post Content
ita: Contenuto dei Post Predefinito

en: Default Post Date
ita: Data di pubblicazione predefinito

en: Default Post Format
ita: Formato di messaggio predefinito

en: Default Post Status
ita: Stato dei Post Predefinito

en: Default Post Tags
ita: Post con tag predefiniti

en: Default Posting Author
ita: Autore di pubblicazione predefinito

en: Default Published After Date
ita: Pubblicazione Prima della Data Predefinita

en: Default Published Before Date
ita: Pubblicazione Prima della Data Predefinita

en: Default Statistics
ita: Statistiche Predefinite

en: Default Tags
ita: Tag predefiniti

en: Default Time Format
ita: Formato Data Predefinito

en: Default Time Zone
ita: Fuso orario predefinito

en: Default Video Broadcast
ita: Riproduzione Video Predefinita

en: Default Video Duration
ita: Durata dei Video predefinita

en: Default Video Quality
ita: Qualità Video predefinita

en: Default Video Tags
ita: Tag Video Predefiniti

en: Default Wanted Videos
ita: Impostazione predefinita voluto video

en: Defer Adding Buffer
ita: Aggiungi Buffer di DIfferita

en: Defer video adding
ita: Rinviare l'aggiunta dei video

en: Deferred Count
ita: Conto in DIfferita

en: Deferred Videos
ita: Video in differita

en: Deferred video added
ita: Aggiunto video in differita

en: Deferring video adding is very useful to avoid a server overload during the automation execution.
ita: l'aggiunta di video in differita è molto utile per evitare il sovraccarico del server durante l'esecuzione automatica.

en: Define here how many videos you want to fetch and import at once.
ita: Definisci qui quanto video vuoi recuperare e importare insieme.

en: Define here the number of log lines to display per page on the Activity Logs screen.
ita: Definisci il numero di linee del diario da mostrare sulla pagina dello Schermo delle Attività dei Diari.

en: Define here the number of videos to display per page.
ita: Definisci il numero di video da mostrare in ogni pagina.

en: Define the WP tags that should be automatically assigned to your imported videos.
ita: Definisci i tag WP che devono essere automaticamente assegnati ai tuoi video importati.

en: Define the given number of seconds from the start of the video, when the player begin playing.
ita: Definisci i numero di secondi dall'inizio del video, quando il player inizia a riprodurre.

en: Define the the criterion that should be used to order the fetched videos.
ita: Definisci il criterio da usare per ordinare i video recuperati.

en: Define the time range when the plugin should work.
ita: Definisci il lasso di tempo in cui dovrebbe lavorare il plugin.

en: Define the time, measured in seconds from the end of the video, when the player should stop playing.
ita: Definisci il tempo, in secondi, dalla fine del video, quando il player deve smettere di riprodurre.

en: Define which unwanted list to use to skip unwanted videos.
ita: Definisci quale lista indesiderata usare per saltare i video indesiderati.

en: Delete
ita: Elimina

en: Delete permanently
ita: Eliminare in modo permanente

en: Deleted
ita: Cancellati

en: Descendant
ita: Discendente

en: Description
ita: Descrizione

en: Details
ita: Dettagli

en: Disable AutoEmbed
ita: Disabilita Inserimento Automatico

en: Disable this option to stop the plugin from working automatically using the CRON.
ita: Disabilitare questa opzione per interrompere il plugin da lavorando in background.

en: Disabled
ita: DIsabilitato

en: Discover AutoPilot
ita: Scopri l'auto pilota

en: Dismiss
ita: Dismetti

en: Do not get Video Statistics
ita: Non si ottengono le statistiche dei Video

en: Do not get Video Tags
ita: Non fare Video Tags

en: Do not skip duplicates
ita: Non saltare i duplicati

en: Do you really want to add all this preset fillers ?
ita: Si desidera aggiungere tutti i questo filler preimpostato?

en: Do you really want to add this source without a name.
ita: Vuoi aggiungere questa fonte senza nome.

en: Do you really want to cancel the work in progress ?
ita: Volete davvero cancellare il lavori in corso?

en: Do you really want to cancel this access ?
ita: Vuoi davvero cancellare questo accesso?

en: Do you really want to cancel your activation ?
ita: Vuoi davvero cancellare l'attivazione?

en: Do you really want to clear all the logs?
ita: Vuoi davvero cancellare il registro?

en: Do you really want to delete all the data fillers ?
ita: Vuoi davvero eliminare tutti gli stucchi di dati?

en: Do you really want to delete permanently the selected items ?
ita: Vuoi davvero eliminare definitivamente gli elementi selezionati?

en: Do you really want to import demo sources ?
ita: Sei sicuro di voler importare la fonte demo?

en: Do you really want to merge all the duplicates ? This make take some time.
ita: Vuoi davvero unire tutti i duplicati? Quest'azione potrebbe richiedere del tempo.

en: Do you really want to merge the selected items ?
ita: Vuoi davvero unire gli elementi selezionati?

en: Do you really want to merge those duplicates ?
ita: Si desidera unire i duplicati?

en: Do you really want to remove permanently the selected items ?
ita: Si desidera rimuovere in modo permanente gli elementi selezionati?

en: Do you really want to remove the selected items from Deferred?
ita: Vuoi davvero rimuovere gli elementi selezionati dagli elementi in Differita?

en: Do you really want to remove the selected items from Unwanted?
ita: Vuoi davvero rimuovere gli elementi selezionati dagli Indesiderati?

en: Do you really want to remove this filler ?
ita: Si desidera rimuovere questo riempitivo ?

en: Do you really want to reset options to default ?
ita: Si desidera reimpostare le opzioni di differto?

en: Do you really want to reset this addon license ?
ita: Vuoi davvero resettare questa licenza addon?

en: Do you really want to run this source ?
ita: Si desidera eseguire questa fonte?

en: Do you wish to continue?
ita: Vuoi continuare?

en: Documentation
ita: Documentazione

en: Don't Embed the player
ita: Non incorporare il player

en: Don't embed the plugin player
ita: Non incorporare il plugin del player

en: Don't worry! Your old imported videos are not gone.
ita: Non preoccuparti! I tuoi vecchi video importati non sono stati persi.

en: Download
ita: Scaricare

en: Download Thumbnail
ita: Scarica Miniatura

en: Download the video thumbnail and use it as a featured image.
ita: Scarica questa miniatura video e usala come immagine rappresentativa.

en: Download thumbnails
ita: Scarica miniatura

en: Downloaded video thumbnail
ita: Miniature video scaricate

en: Downloading thumbnails
ita: Scaricando miniature

en: Draft
ita: Bozza

en: Duplicate
ita: Duplica

en: Duplicate Count
ita: Duplica Conto

en: Duplicate count
ita: Duplicare il conta

en: Duplicate sources
ita: Duplica fonti

en: Duplicates
ita: Duplica

en: Duplicates Auto Cleaner
ita: Duplicati Auto Pulizia

en: Duplicates Toolbox
ita: Toolbox di duplicati

en: Duration
ita: Durata

en: Dynamic Video Views
ita: Visualizzazioni Video dinamici

en: EDIT
ita: Modifica

en: Edit
ita: Modifica

en: Edit Folder
ita: Modifica Cartella

en: Edit Source
ita: Modifica origine

en: Edit Video
ita: Modificare Video

en: Edit or Add the Categories
ita: Modificare o aggiungere le categorie

en: Embed
ita: Incorpora

en: Embed Video Instead of Image Thumbnail
ita: Incorporare Video invece di anteprima dell'immagine

en: Embed the player
ita: Incorpora il player

en: Embed the plugin player
ita: Incorpora il plugin del player

en: Embed this video in any post or page, simply by including this shortcode.
ita: Incorpora questo video in qualsiasi post o pagina, semplicemente includendo questo shortcode.

en: Enable AutoEmbed
ita: Abilita Inserimento Automatico

en: Enable AutoRun Mode
ita: Attivare la modalità di esecuzione automatica

en: Enable CRON Debug Mode to have more details about the automation process.
ita: Abilita la modalità debug CRON per avere maggiori dettagli circa il processo di autenticazione.

en: Enable Comments on Imported Videos
ita: Abilitare i commenti su video importati

en: Enable Grabbing
ita: Attivare la cattura

en: Enable Permalink Rewrite
ita: Abilitazione Permalink riscrittura

en: Enable Player Controls on Imported Videos
ita: Abilitare i controlli del lettore su video importati

en: Enable grabbing a single video by its id.
ita: Abilitare afferrando un singolo video tramite il relativo id.

en: Enable it in order to download the video thumbnails to your site.
ita: Abilitalo in modo da scaricare le miniature video al tuo sito.

en: Enable manual video adding
ita: Consentire l'aggiunta dei video manuale

en: Enable this option to activate videos permalink rewrite.
ita: Abilitare questa opzione per attivare video riscrivere permalink.

en: Enable this option to add comments support to the imported videos.
ita: Abilitare questa opzione per aggiungere il supporto di commenti ai video importati.

en: Enable this option to automatically join your imported videos to all your existent WP Queries.
ita: Abilita questa opzione per unire automaticamente i tuoi video importati a tutti i Query WP esistenti.

en: Enable this option to automatically merge any found duplicates on your site.
ita: Aibilita questa opzione per unire automaticamente qualsiasi duplicato trovato sul sito.

en: Enable this option to replace the video thumbnails by their respective embedded video players.
ita: Abilita questa opzione per sostituire le miniature video con i rispettivi video player inseriti.

en: Enable this option to restrict imported videos to their respective authors and to the site administrators.
ita: Abilita questa opzione per limitare i video importati ai rispettivi autori e all'amministrazione del sito.

en: Enable this option to start your imported views count with the real video service views count.
ita: Abilitare questa opzione per avviare il conteggio viste importati con il conteggio delle visualizzazioni video reale servizio.

en: Enable this option when you import videos without downloading the thumbnails to your site.
ita: Abilita questa opzione se vuoi importare video senza scaricare le miniature sul tuo sito.

en: Enable this source to allow it to be executed automatically.
ita: Abilita questa fonte per consentire che venga eseguita in automatico.

en: Enable this to get the video data
ita: Abilitare questo per ottenere i dati video

en: Enabled
ita: Abilitato

en: End Time
ita: Ora di fine

en: Enhance the plugin functionalities with several addons, or add other video services.
ita: Aumenta le funzionalità del plugin con diversi addon, o aggiungi altri servizi video.

en: Enter a comma-separated list of tags.
ita: Inserisci una lista di tag separati dalla virgola.

en: Enter one or more tags
ita: Immettere uno o più tag

en: Enter your DailyMotion Credentials to make the plugin work with DailyMotion.
ita: Immettere le credenziali di DailyMotion per rendere il plugin funziona con DailyMotion.

en: Enter your Vimeo Credentials to make the plugin work with Vimeo.
ita: Immettere le credenziali di Vimeo per rendere il plugin funziona con Vimeo.

en: Enter your Youtube API Key to make the plugin work.
ita: Inserisci la tua chiave API di Youtube per far funzionare il plugin.

en: Enter your custom tags.
ita: Inserisci tag personalizzati.

en: Enter your video URL or video ID
ita: Inserisci l'URL o l'ID del video

en: Error
ita: Errore

en: Errors
ita: Errori

en: Errors Count
ita: Conto Errori

en: Example
ita: Esempio

en: Executed
ita: Eseguito

en: Executed by :
ita: Eseguito da:

en: Execution Time
ita: Tempo di esecuzione

en: Existing videos have been updated.
ita: I video esistenti sono stati aggiornati.

en: Export
ita: Esportazione

en: Export All Videos
ita: Esportare tutti i video

en: Export options
ita: Opzioni di esportazione

en: Export sources
ita: Esporta fonti

en: Export videos
ita: Esporta Video

en: Exporting Videos
ita: Esportazione di video

en: Exporting sources
ita: Esportazione di fonti

en: Fail
ita: Fallito

en: Fecthing Insights
ita: Recupero Insight

en: Fetching
ita: Recuperare

en: Fetching Options
ita: Recupera Opzioni

en: File:
ita: Lima:

en: Filter by
ita: Filtra per

en: Filter fetched videos by their duration.
ita: Filtra video recuperati per durata.

en: Filter fetched videos by their video definition.
ita: Filtri video recuperati dalla loro definizione video.

en: Filtering
ita: Filtrare

en: Find Channel ID
ita: Trova canale ID

en: Find Duplicates
ita: Trova duplicati

en: First Execution
ita: Prima esecuzione

en: Folders
ita: Cartelle

en: Folders list
ita: Lista della Cartelle

en: Folders list navigation
ita: Navigazione della lista di Cartelle

en: For a seamless and perfect integration, you need to activate the %s.
ita: Per una integrazione perfetta e impeccabile, devi attivare il %s.

en: For a seamless and perfect integration, you should use our free addon %s.
ita: Per una integrazione perfetta e impeccabile, dovesti usare l'addon gratuito %s.

en: Force the use of external thumbnails
ita: Forza l'uso di miniature esterne

en: Found
ita: Trovato

en: Frequency
ita: Frequenza

en: Friday
ita: Venerdì

en: From
ita: da

en: Gallery
ita: Galleria

en: General
ita: Generale

en: General options
ita: Opzioni generali

en: Get Support
ita: Ottieni supporto

en: Get Video Statistics
ita: Ottenere statistiche Video

en: Get Video Tags
ita: Tag dei Video

en: Get the Theme Fix
ita: Aggiusta il tema

en: Global Activity
ita: Attività Globali

en: Global Unwanted
ita: Indesiderata Globale

en: Global Unwanted Videos
ita: Video Globalmente Indesiderati

en: Go Back
ita: Indietro

en: Grab the video Description
ita: Afferrare la descrizione del video

en: Grab the video Thumbnail
ita: Afferrare la miniatura del video

en: Grab the video Title
ita: Afferrare il titolo video

en: Grab the video original post date
ita: Afferrare il video originale data di pubblicazione

en: Grab the video tags
ita: Afferrare i tag dei video

en: Grant Access
ita: Consenti Accesso

en: Grant Access to %s to use its official API.
ita: Concedere l'accesso a %s utilizzare l'API ufficiale.

en: Group Id
ita: Id gruppo

en: Grouped Testing Info
ita: Raggruppa informazioni sui Test

en: Grouping Mode
ita: Modalità Raggruppamento

en: Headers already sent by some other scripts. Error thrown :
ita: Intestazioni già inviate da alcuni altri script. Errore generato:

en: Help on Cron Configuring
ita: Aiuto sulla configurazione di Cron

en: Here is a list of the problematic sources :
ita: Ecco una lista delle fonti problematiche:

en: Hide Authors
ita: Nascondi Autori

en: Hide Player Annotations
ita: Nascondi Annotazioni del Player

en: Hide Player Related
ita: Nascondi Player Correlati

en: Hide Player Title
ita: Nascondi Titolo del Player

en: Hide Related Videos
ita: Nascondi Video Correlati

en: Hide Related on Video Pause and End
ita: Nascondi Pausa e Fine Correlati al Video

en: Hide advanced mode
ita: Nascondi modalità avanzata

en: Hide this notice
ita: Nascondi questo avviso

en: How many videos to get at a time?
ita: Quanti video arrivare in un momento?

en: IMPORT OPTIONS
ita: OPZIONI DI IMPORTAZIONE

en: IMPORT SOURCES
ita: FONTI DI IMPORTAZIONE

en: IMPORT VIDEOS
ita: Importare i video

en: ITEMS
ita: ELEMENTI

en: If you cannot do that, contact your host.
ita: Se non puoi farlo, contatta il tuo ospitante.

en: If you disable this option, the local views count will start at 0.
ita: Se si disattiva questa opzione, il conteggio delle visualizzazioni locale inizierà a 0.

en: Image
ita: Immagine

en: Import
ita: Importazione

en: Import & Post Video Text Content
ita: Imposta e Posta Contenuto di Testo dei Video

en: Import Panel
ita: Pannello di importazione

en: Import Sample Sources
ita: Importa Fonti d'esempio

en: Import Video
ita: Importa Video

en: Import Video Full Description
ita: Importa Tutta la Descrizione del Video

en: Import Videos
ita: IMPORTARE I VIDEO

en: Import only videos published after this date.
ita: Importare solo video pubblicati dopo tale data.

en: Import only videos published before this date.
ita: Importare solo video pubblicati prima di questa data.

en: Import the video description and use it as the post content.
ita: Importa la descrizione dei video e usala come contenuto di un post.

en: Import the video tags and use them as the post tags.
ita: Importa i tag del video e usali come tag nel post.

en: Import the video title and use it as the post title.
ita: Importa il titolo del video e usalo come titolo del post.

en: Import | WP video Robot
ita: Importazione | WP Robot video

en: Important Notice
ita: Avviso importante

en: Important: Make sure you use the same timezone as defined under WordPress General Settings.
ita: Importante: Assicurati di usare lo stesso fuso orario definito nelle Impostazioni Generali WordPress.

en: Imported
ita: Importato

en: Imported After
ita: Importa Dopo

en: Imported Before
ita: Importa Prima

en: Imported Videos Post Type
ita: Tipo di Post dei Video Importati

en: Imported as
ita: Importate come

en: Imported videos
ita: Video importati

en: Importing Options
ita: Opzioni di importazione

en: Importing sources
ita: L'importazione di fonti

en: Importing videos ...
ita: L'importazione di video...

en: Inactive sources only
ita: Disattiva solo le fonti

en: Information
ita: Informazioni

en: Installed Addons
ita: Installati adjunte

en: Integration
ita: Integrazione

en: Integration Options
ita: Integra Opzioni

en: Invalid
ita: Invalido

en: Invalid <span class="count">(%s)</span> | Invalid <span class="count">(%s)</span>
ita[0]: Non valido <span class="count"> (%s)</span>
ita[1]: Non valido <span class="count"> (%s)</span>

en: Just follow this tutorial steps.
ita: Basta seguire questo tutorial passaggi.

en: Keep original publish date
ita: Data di pubblicazione originale di mantenere

en: LOG | WP video Robot
ita: REGISTRO | WP Video robot

en: Last Execution
ita: Ultima esecuzione

en: Last Month
ita: Mese scorso

en: Last Month Logs
ita: Diari del Mese Scorso

en: Last Week Logs
ita: Diari della Scorsa Settimana

en: Learn More
ita: Scopri di più

en: Learn more about search terms
ita: Scopro di più sui termini di ricerca

en: Leave empty to ignore this criterion.
ita: Lasciare vuoto per ignorare questo criterio.

en: Leave it empty to allow all user roles to access all WPVR screens.
ita: Lascialo vuoto per consentire agli utenti di tutti i ruoli di accedere agli schemi WPVR.

en: Less Filters
ita: Meno filtri

en: Less filters
ita: Meno fitri

en: Licences successfully saved
ita: Licenze salvate correttamente

en: Licences | WP video Robot
ita: Patenti | WP Robot video

en: License reset.
ita: Reset licenza.

en: Licenses
ita: Licenze

en: Limit the search results to the videos posted on this channel
ita: Limita la ricerca dei risultati ai video postati su questo canale

en: Limited to
ita: Limitato a

en: List of comma-separated channel IDs
ita: Lista di ID di canali separati dalla virgola

en: List of comma-separated playlist IDs.
ita: Lista di ID della playlist separati dalla virgola.

en: List of video IDs separated by commas.
ita: Elenco di ID dei video separati da virgole.Probabilmente si utilizza le credenziali di default plugin %s. È necessario creare il proprio.

en: Live Broadcasting
ita: Trasmissione live

en: Live Broadcasts
ita: Trasmissioni Live

en: Load  Older Logs
ita: Carica Diari più Vecchi

en: Loading
ita: Caricamento

en: Loading ...
ita: Caricamento ...

en: Logs per page
ita: Diari per Pagina

en: Looks like the anti duplicates filter is OFF.
ita: Sembra che i duplicati anti filtro è impostata su OFF.

en: Looks like you have some sources and videos from an older version of the plugin.
ita: Sembra che tu abbia alcune fonti e video da una versione precedente del plugin.

en: Looks like you're using the %s.
ita: Sembra che tu stia usando %s.

en: MANUALLY TRIGGER CRON
ita: INNESCO CRON AUTOMATICO

en: Make sure your %s API Client ID and Client Secret are correct.
ita: Assicurarsi che il %s API ID Client e segreto Client siano corretti.

en: Make sure your %s API key is correct.
ita: Assicurarsi che la chiave di %s API sia corretta.

en: Manage Addon
ita: Gestione componenti aggiuntivi

en: Manage Licences
ita: Gestire licenze

en: Manage Licenses
ita: Gestisci Licenze

en: Manage Options
ita: Gestire le opzioni di

en: Manage Videos
ita: Gestire i video

en: Maximum Execution Time
ita: Tempo massimo di esecuzione

en: Maximum Input Time
ita: Tempo massimo di ingresso

en: Memory Available
ita: Memoria Disponibile

en: Merge
ita: Unisci

en: Merge all duplicates
ita: Esporta Tutti i Video

en: Metrics
ita: Metrica

en: Monday
ita: Lunedì

en: More Filters
ita: Più filtri

en: More filters
ita: Più filtri

en: NO
ita: No

en: Name
ita: Nome

en: Need Help ?
ita: Bisogno di aiuto?

en: Never executed
ita: Mai eseguito

en: New Folder Name
ita: Nuovo Nome della Cartella

en: New Source
ita: Fonte nuova

en: New Theme Metaboxes detected and added.
ita: Nuovo Tema Metaboxes rilevato e aggiunto.

en: New Video
ita: Nuovi video

en: No
ita: NO

en: No Item
ita: Nessun oggetto

en: No Permalink Base
ita: Nessuna Base di Permalink

en: No active sources scheduled at
ita: Nessuna fonte attiva programmata a

en: No addon found.
ita: Nessun addon trovato.

en: No deferred video found.
ita: Nessun video in differita trovato.

en: No deferred video founds.
ita: Nessun video in differita trovato.

en: No filler found.
ita: Nessun filler trovato

en: No folders
ita: Nessuna Cartella

en: No installed addon found.
ita: Nessun addon installato trovato.

en: No item found.
ita: Nessun oggetto trovato.

en: No new video was found for this source.
ita: Nessun nuovo video trovato per questa fonte.

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
ita: Nessun oEmbed risultati trovati per %s. Mostra maggiori informazioni presso

en: No result found.
ita: Nessun risultato trovato.

en: No source found.
ita: Nessuna fonte trovata.

en: No sources found
ita: Nessuna fonte trovata

en: No sources found in Trash
ita: Nessuna fonte trovata nella spazzatura

en: No terms
ita: Nessun termini

en: No unwanted video found.
ita: Nessun video indesiderato trovato.

en: No video
ita: Nessun video

en: No video found.
ita: Nessun video trovato.

en: No video was found for this source.
ita: Non è stato trovato nessun video per questa fonte.

en: Non WPVR Videos Only
ita: Solo video non WPVR

en: Not Found
ita: Non trovato

en: Not found
ita: Non trovato

en: Not found in Trash
ita: Non trovato nella spazzatura

en: Not scheduled
ita: Non in programma

en: Note that if you turn off this option, you will have several duplicates of the same video on your site.
ita: Nota che se disattivi questa opzione, avrai diversi duplicati dello stsso video sul tuo sito.

en: Note that in order to have more traffic and a better page load time, we strongly recommend not using this feature.
ita: Nota che per avere più traffico e un miglior tempo di caricamento della pagina, raccomandiamo di usare questa funzione.

en: Note that this feature is only supported by Search sources and works only for Youtube, Vimeo and Dailymotion videos.
ita: Nota che questa funzione è supportato solo dalla fonti di Ricerca e funziona solo per video Youtube, Vimeo e Dailymotion.

en: Note that this feature is only supported by Youtube and Dailymotion. Supported Format: mm/dd/YYYY
ita: Nota che questa funzionalità è supportata solo da Youtube e Dailymotion. Formato Supportato: mm/dd/YYYY

en: Note that this feature is only supported by Youtube, Vimeo and Dailymotion.
ita: Nota che questa caratteristica è supportata solo da Youtube, Vimeo e Dailymotion.

en: Note that this feature is only supported by Youtube.
ita: Nota che questa funzione è supportata solo da Youtube.

en: Note that this feature is only supported by Youtube. Turn this off to improve the plugin performances.
ita: Nota che questa impostazione è supportata da YouTube. Disattiva per migliorare le prestazioni del plugin.

en: Note that this feature is supported only by Search sources and works only for Youtube.
ita: Nota che questa caratteristica è supportata solo dalla fonti di Ricerca e funziona solo con Youtube.

en: Note that this feature works only for Youtube videos.
ita: NOta che questa funzione funziona solo per i video Youtube.

en: Note that this works only when the Imported Videos Post Type option is not set on regular post
ita: Nota che questo funziona solo quando l'opzione Tipo di Post del Video Importato non è impostato su un post regolare

en: Nothing to do. Cron terminated.
ita: Niente da fare. Cron terminato.

en: Notice
ita: Nota

en: Number of videos
ita: Numero di video

en: OFF
ita: FUORI

en: OK
ita: Va bene

en: ON
ita: VIA

en: OPTIONS | WP video Robot
ita: OPZIONI | WP Video robot

en: On Dailymotion, the channel Id is its owner username.
ita: Su Dailymotion, il canale Id è il nome utente del proprietario.

en: Once enabled, this feature allows WPVR to execute several sources at once.
ita: Una volta abilitato, questa funzione consente al WPRV di eseguire fonti diverse tutte insieme.

en: One video
ita: Un video

en: Only High Definition Videos
ita: Solo video in alta definizione

en: Only Standard Definitions Videos
ita: Solo le definizioni Standard video

en: Open Dashboard
ita: Bacheca Aperta

en: OpenSSL Extension
ita: Estensione di OpenSSL

en: Options
ita: Opzioni

en: Options successfully saved
ita: Opzioni salvate correttamente

en: Options were successfully imported !
ita: Opzioni sono stati importati correttamente!

en: Order
ita: Ordine

en: Order By
ita: Ordina per

en: Order Results
ita: Ordina i risultati

en: Order by
ita: Ordina per

en: Original Date
ita: Data originale

en: Oups! Something went wrong with the %s API. Try again later.
ita: Oups! Qualcosa è andato storto con il %s API. Riprovare più tardi.

en: Our Support Team is here to help and assist you until you get satisfied with WP Video Robot.
ita: La nostra Squadra di Supporto è qui per aiutarti e assisterti fin quando non sei soddisfatto con il Video Robot WP.

en: Override videos admin columns
ita: Sovrascrivi colonne video dell'amministratore

en: PHP Memory Limit
ita: Limite di memoria PHP

en: PHP Version
ita: Versione di PHP

en: PREVIEW
ita: Anteprima

en: Page
ita: Pagina

en: Parent Folder
ita: Cartella Genitore

en: Parent Folder:
ita: Cartella Genitore:

en: Parent Item:
ita: Voce di padre:

en: Parent Source:
ita: Origine del padre:

en: Parsed
ita: Analizzato

en: Pause
ita: Pausa

en: Pending
ita: Attesa di

en: Pick a date
ita: Scegli una data

en: Pick a video service
ita: Scegli un servizio video

en: Pick an author
ita: Scegli un autore

en: Pick here which user roles should have WPVR menu links enabled.
ita: Scegli qui quale ruolo utente deve abilitare i link del menu WPVR.

en: Pick one or more categories to automatically assign to imported videos.
ita: Scegli una o più categoria a cui assegnare automaticamente i video importati.

en: Pick one or more custom post type.
ita: Scegli uno o più tipi di post personalizzati.

en: Pick one or more user roles.
ita: Scegli uno o più ruoli utente.

en: Pick one post type
ita: Scegli un tipo di post

en: Pick the WP user that should automatically be the author of the imported videos.
ita: Scegli l'utente WP che deve essere automaticamente l'autore dei video importati.

en: Pick your timezone
ita: Scegli il tuo fuso orario

en: Player Annotations
ita: Annotazioni del Player

en: Player Title
ita: Titolo del Player

en: Playlist Id
ita: Id playlist

en: Playlists Ids
ita: Id di playlist

en: Please Try Again
ita: Prega di riprovare

en: Please Wait ...
ita: Attendere prego...

en: Please activate your licence of WP Video Robot
ita: Si prega di attivare la licenza di WP Video Robot

en: Please choose a source type to continue.
ita: Si prega di scegliere un tipo di origine per continuare.

en: Please enable that extension or ask your host to enable it.
ita: Si prega di abilitare l'estensione o chiedere all'host di abilitarla.

en: Please enter a valid email and your Purchase Code.
ita: Si prega di inserire una mail valida e il tuo Codice di Acquisto.

en: Please enter both Data to Add and the custom field name where to add.
ita: Inserisci entrambi i dati a Aggiungi e il nome di campo personalizzato dove aggiungere.

en: Please make sure you have saved your editing on this screen before continuing.
ita: Ti preghiamo di assicurarti di aver salvato le modifiche su questo schermo prima di continuare.

en: Please select a dataFiller Preset.
ita: Si prega di selezionare un preimpostato di dati riempitivo.

en: Please turn it OFF on WPVR Options > Fetching Options.
ita: Si prega di sopegnerlo nelle Opzioni WPVR > Recupera Opzioni.

en: Please upgrade PHP.
ita: Si prega di aggiornare PHP.

en: Please wait
ita: Attendere prego

en: Please wait, your download will shortly begin.
ita: Per favore aspetta, il tuo download poco inizierà.

en: Please, make sure this file is writable :
ita: Per favore, assicurarsi che questo file è scrivibile:

en: Plugin Addons
ita: Addon del Plugin

en: Plugin Dashboard
ita: Cruscotto di plugin

en: Plugin Folder
ita: Cartella Plugin

en: Plugin Folder Writable
ita: Plugin cartella scrivibile

en: Plugin Options
ita: Opzioni del Plugin

en: Plugin Version
ita: Versione del plugin

en: Popular folders
ita: Cartelle Popolari

en: Post Author
ita: Post autore

en: Post Date
ita: Data di pubblicazione

en: Post Dates
ita: Post date

en: Post ID :
ita: ID Post:

en: Post Max Size
ita: Dimensione Max Post

en: Post Tags
ita: Post Tag

en: Post Title Affix
ita: Post titolo affisso

[ctx: Post Type General Name]
en: Sources
ita: fonti

[ctx: Post Type General Name]
en: Videos
ita: Video

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Source
ita: Fonte

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Video
ita: video

en: Post the video text content
ita: Posta il contenuto di testo del video

en: Post to
ita: Inviare a

en: Posted
ita: Pubblicato

en: Posted After
ita: Postato Prima

en: Posted before
ita: Postato Dopo

en: Posted by
ita: Inviato da

en: Posted in
ita: Pubblicato in

en: Posting
ita: Postare

en: Posting Author :
ita: Pubblicazione di autore:

en: Posting Options
ita: Posta Opzioni

en: Posting as
ita: Trasferta come

en: Posting in
ita: Affissione in

en: Preview
ita: Anteprima

en: Private
ita: Privato

en: Private Custom Post Types
ita: Tipi di Post personalizzati private

en: Publish
ita: Pubblicare

en: Publish Action :
ita: Azione pubblicare:

en: Publish Now
ita: Pubblica ora

en: Publish videos
ita: Pubblica video

en: Published
ita: Pubblicata

en: Published After
ita: Pubblicato dopo

en: Published Before
ita: Pubblicato prima

en: Quote
ita: Citazione

en: REFRESH
ita: DI AGGIORNAMENTO

en: REMOVE FROM DEFERRED
ita: RIMOSSO DALLA DIFFERITA

en: RUN
ita: ESEGUIRE

en: RUN FILLERS ON EXISTANT VIDEOS
ita: ESEGUIRE RIEMPITIVI EXISTANT VIDEOS

en: Rating
ita: Voto

en: Re-Import Video
ita: Importa di nuovo il video

en: Read Documentation
ita: Leggi Documentazione

en: Read Tutorials
ita: Leggi Tutorial

en: Read WP Video Robot Documentation
ita: Lettura Video WP Robot documentazione

en: Real Cron Service
ita: Vero e proprio servizio Cron

en: Recalls
ita: Ricorda

en: Recent Activity
ita: Attività Recenti

en: Recently Added Videos
ita: Video Aggiunti di Recente

en: Refine
ita: Perfeziona

en: Register Addon Licenses
ita: Registra licenza addon

en: Regular
ita: Regolare

en: Regular Execution
ita: Esecuzione Regolare

en: Related Videos
ita: Video Correlati

en: Relevance
ita: Ai fini del

en: Reloading ...
ita: Ricaricando...

en: Remove
ita: Rimuovere

en: Remove Embed
ita: Rimuovere incorporare

en: Remove Group
ita: Rimuovi gruppo

en: Remove Image
ita: Rimuovere immagine

en: Remove Temp Files
ita: Rimuovere i lima temporanei

en: Remove Video Text Content
ita: Rimuovere il contenuto Video testo

en: Remove from Unwanted
ita: Rimuovi da Indesiderati

en: Remove from unwanted
ita: Rimosso dagli indesiderati

en: Renew CRON Security Token
ita: Rinnovare il Token di sicurezza CRON

en: Reset APIs Tokens
ita: Reimpostare i token API

en: Reset Activation
ita: Reimpostare l'attivazione

en: Reset All Addons Licenses
ita: Resetta tutte le licenze addon

en: Reset CRON Data
ita: Reimpostare i dati CRON

en: Reset Cron Data
ita: Reimpostare i dati di Cron

en: Reset Cron Token
ita: Token di reimpostazione della Cron

en: Reset Notices
ita: Avvisi di reset

en: Reset Source Stats
ita: Resetta Statistiche della Fonte

en: Reset To Default options
ita: Opzioni di reset To Default

en: Reset Video Tables
ita: Reimpostare le tabelle dei Video

en: Reset Views :
ita: Reimpostare le visualizzazioni:

en: Reset WPVR Notices
ita: Reimpostare gli avvisi WPVR

en: Reset to default
ita: Ripristinare il settaggio

en: Restore
ita: Ripristino

en: Restrict fetching videos to live broadcasts or non live broadcasts.
ita: Limita i video recuperati a trasmissioni live o trasmissioni non live.

en: Restrict videos to their authors
ita: Video di limitare ai loro autori

en: Restriction mode is ON
ita: Modalità di restrizione è ON

en: Results Count
ita: Conto Risultati

en: Retrieve a channel ID from its owner username :
ita: Recuperare un ID di canale dal suo proprietario nome utente:

en: Returned
ita: Ritornati

en: Review Videos
ita: Rassegna video

en: Run
ita: Eseguire

en: Run Daily
ita: Esegui ogni giorno

en: Run Executions
ita: Avvia Esecuzioni

en: Run Hourly
ita: Partono ogni ora

en: Run Once
ita: Eseguire una sola volta

en: Run Source
ita: Eseguire Source

en: Run Weekly
ita: Eseguire settimanale

en: Run fillers on existant videos ? This may take some time.
ita: Eseguire riempitivi existant videos? Questo potrebbe richiedere del tempo.

en: Run sources
ita: Avvia fonti

en: Running Sources
ita: Esecuzione di fonti

en: Runs
ita: Avvia

en: SEARCH AGAIN
ita: ULTERIORE RICERCA

en: SET FROM DEFAULT
ita: IMPOSTA PREDEFINITO

en: Sample sources imported successfully.
ita: Fonte esempio importata con successo.

en: Sandbox | WP Video Robot
ita: Sandbox | Video di WP Robot

en: Saturday
ita: Sabato

en: Save
ita: Salva

en: Save Source
ita: Salvare la fonte

en: Save options
ita: Salvare opzioni

en: Scanned
ita: Scansionati

en: Scheduled
ita: Schedulato

en: Scope
ita: Scopo

en: Search
ita: Ricerca

en: Search Context
ita: Contesto di Ricerca

en: Search Everywhere
ita: Cerca Ovunque

en: Search Terms
ita: Termini di ricerca

en: Search Video
ita: Ricerca dei Video

en: Search Videos
ita: Ricerca dei Video

en: Search folders
ita: Cerca Cartelle

en: Search in a Channel
ita: Cerca in un Canale

en: Search sources
ita: Fonti di ricerca

en: Search term ...
ita: Cerca parola ...

en: Select / Deselect All
ita: Seleziona / Deseleziona tutto

en: Select Color
ita: Seleziona colore

en: Select the video data you want to import
ita: Seleziona i dati video che vuoi importare

en: Select which WP Post Type should be used to store your imported videos.
ita: Seleziona quale Tipo di Posto WP deve essere usato per conservare i video importati.

en: Selected Items
ita: Oggetti Selezionati

en: Separate folders with commas
ita: Separa cartelle con le virgole

en: Service disabled
ita: Servizio disabilitato

en: Services
ita: Servizi

en: Settings
ita: Impostazioni

en: Show All
ita: Visualizza tutti i

en: Show All Logs
ita: Mostra Tutti i Diari

en: Show All Logs Types
ita: Mostra tutti i Tipi di Diari

en: Show Authors
ita: Mostra Autori

en: Show Details
ita: Mostra dettagli

en: Show Errors
ita: Visualizza errori

en: Show Player Annotations
ita: Mostra Annotazioni del Player

en: Show Player Title
ita: Mostra Titolo del Player

en: Show Related Videos
ita: Mostra Video Correlati

en: Show Related on Video Pause and End
ita: Mostra Pausa e Fine Correlati al Video

en: Show System Info
ita: Mostra Info di Sistema

en: Show advanced mode
ita: Mostra modalità avanzata

en: Show all categories
ita: Mostra tutte le categorie

en: Show all folders
ita: Mostra tutte le cartelle

en: Show all posting authors
ita: Mostra tutti gli autori che hanno postato

en: Show all services
ita: Mostra tutti i servizi

en: Show all sources
ita: Mostra tutte le fonti

en: Show all types
ita: Mostra tutti i tipi

en: Showing
ita: Risultati

en: Single Channel ID
ita: ID del singolo canale

en: Single Playlist ID
ita: ID unico di Playlist

en: Skip Both Unwanted
ita: Salta Entrambi gli Indesiderati

en: Skip Duplicates
ita: Saltare duplicati

en: Skip Duplicates :
ita: Saltare duplicati:

en: Skip Global Unwanted
ita: Salta Indesiderati Globali

en: Skip Source Unwanted
ita: Salta Fonti Indesiderate

en: Skip Video Text Content
ita: Salta il Contenuto di Testo del Video

en: Skip duplicates
ita: Skip duplicati

en: Skip posting the video text content
ita: Salta la pubblicazione del contenuto di testo del video

en: Skipped Duplicates
ita: Duplicati Saltati

en: Skipped Unwanted
ita: Indesiderati Saltati

en: Skipping
ita: Salta

en: Something went wrong with the Youtube API
ita: Qualcosa è andato storto con l'API di Youtube

en: Sort Results
ita: Ordinamento risultati

en: Source
ita: fonte

en: Source :
ita: Fonte:

en: Source Actions
ita: Azioni del codice sorgente

en: Source Activity Logs
ita: Diari Fonti Attività

en: Source Automation
ita: Automazione Fonte

en: Source Executions
ita: Esecuzione fonte

en: Source Fetching Options
ita: Opzioni di recupero di origine

en: Source Filtering Options
ita: Opzioni di filtraggio di origine

en: Source Folders
ita: Cartelle Fonti

en: Source Info
ita: Info Fonte

en: Source Information
ita: Informazioni di origine

en: Source Integration Options
ita: Opzioni di Integrazione di Fonte

en: Source Logs Only
ita: Solo Diari di Fonti

en: Source Metrics
ita: Fonte Metrica

en: Source Posting Options
ita: Opzioni di registrazione di origine

en: Source Ran
ita: Fonte avviata

en: Source Schedule
ita: Pianificazione di origine

en: Source Stats
ita: Statistiche della Fonte

en: Source Status
ita: Stato della Fonte

en: Source Tested
ita: Fonte testata

en: Source Type
ita: Tipo di origine

en: Source Unwanted
ita: Fonte Indesiderata

en: Source Unwanted Videos
ita: Fonti Video Indesiderate

en: Source is Active
ita: Sorgente è attiva

en: Source not Active
ita: Fonte non Attiva

en: Source restored to revision from %s
ita: Fonte restaurato a revisione dal %s

en: Source saved.
ita: Origine salvata.

en: Source updated .
ita: Fonte di aggiornamento.

en: Source updated. <a class="add-new-h2 wpvr_notice_link" target = "_blank" href="%s"><i class="fa fa-eye"></i>Test this source</a> <a class="add-new-h2 wpvr_notice_link" target = "_blank" href="%s"><i class="fa fa-bolt"></i>Run this source</a>
ita: Fonte di aggiornamento. <a class="add-new-h2 wpvr_notice_link" target = "_blank" href="%s"> <i class="fa fa-eye"></i> testare questa fonte</a> <a class="add-new-h2 wpvr_notice_link" target = "_blank" href="%s"> <i class="fa fa-bolt"></i> eseguire questa fonte</a>

en: Sources
ita: Fonti

en: Sources & Videos
ita: Fonti & video

en: Sources Actions
ita: Fonti delle Azioni

en: Sources Executed
ita: Fonti Eseguite

en: Sources Overview ...
ita: Anteprima fonte ...

en: Sources were successfully exported !
ita: Fonti sono stati esportati con successo!

en: Sources were successfully imported !
ita: Fonti sono stati importati correttamente!

en: Start Time
ita: Ora di inizio

en: Start by saving your source
ita: Avviare la vostra fonte di risparmio

en: Start local views count with Video Service views count ?
ita: Avviare locale Visualizzazioni totali con conteggio delle visualizzazioni Video Service?

en: Statistics
ita: Statistiche

en: Stats
ita: Statistiche

en: Status
ita: Stato

en: Stress Forecast
ita: Previsione di sollecitazione

en: Stress Forecast for :
ita: Previsioni di sforzo:

en: Success
ita: Riuscito

en: Sunday
ita: Domenica

en: Support Forums
ita: Forum di Supporto

en: System Information
ita: Informazioni di sistema

en: TESTED
ita: TESTATO

en: TO UNWANTED
ita: A INDESIDERATI

en: Tags
ita: Tag

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Source Folders
ita: Cartelle Fonti

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Source Folder
ita: Cartelle Fonti

en: Test
ita: Prova

en: Test Executions
ita: Testa Esecuzioni

en: Test Source
ita: Origine del test

en: Test sources
ita: Testa fonti

en: Testing Sources
ita: Fonti di prove

en: Tests
ita: Testa

en: That way the plugin will skip it on next video import operations.
ita: In questo modo il plugin passerà alle opzioni di importazione del video successivo.

en: That will probably decrease your site performances each time the plugin works.
ita: Questo diminuirà probabilmente le prestazioni del sito ogni volta che il plugin entra in funzione.

en: The API Access to %s is no longer valid.
ita: L'accesso all'API di %s non è più valido.

en: The API Access to %s is not granted.
ita: Non è concesso l'accesso API per %s.

en: The PHP extension allow_url_fopen is not enabled.
ita: L'estensione PHP allow_url_fopen non è attiva.

en: The anti duplicates filter is now ON.
ita: L'anti duplicati filtro è ora su.

en: The async execution could not work properly.
ita: L'esecuzione asincrona potrebbe non funzionare propriamente.

en: The dashboard shows everything you need to know in a fancy way with beautiful graphics.
ita: La bacheca mostra tutto ciò che devi sapere in modo fantasiosa e con una bella grafica.

en: The deleted videos have been automatically added to unwanted. That means the plugin will skip them on next executions.
ita: I video eliminati sono stati aggiunti automaticamente agli indesiderati. Questo significa che il plugin li salterà alla prossima esecuzione.

en: The plugin cannot work automatically.
ita: Il plugin non può funzionare automaticamente.

en: The trashed videos have been automatically added to unwanted. That means the plugin will skip them on next executions.
ita: I video cestinati sono stati automaticamente aggiunti agli indesiderati. Questo significa che il plugin li salterà alla prossima esecuzione.

en: The uploaded file is not valid !
ita: Il file caricato non è valido!

en: The video thumbnails could not be downloaded because the PHP AllowUrlFopen extension is disabled on your server.
ita: Le miniature video non possono essere scaricate perché l'estensione PHP AllowUrlFopen è stata disabilitata sul server.

en: There are no duplicates.
ita: Non ci sono duplicati.

en: There is a new update available !
ita: È disponibile un nuovo aggiornamento!

en: There is no %s video corresponding to the video ID you provided.
ita: Non c'è nessun video %s corrispondente all'ID dei video che hai fornito.

en: There is no addon installed/activated.
ita: C'è un addon installato/attivato.

en: There was an error uploading the file, please try again!
ita: C'era un errore di caricamento del file, si prega di riprovare!

en: Therefore, WPVR is unable to download then video thumbnails file on your server.
ita: Perciò, WPVR non può scaricare i file delle miniature video sul server.

en: They have been imported using the %s Post Type.
ita: Sono stati importati usando il tipo di post %s.

en: This is still in BETA version. Turn it off if you have any trouble with the featured images on your site.
ita: Questa è ancora una versione BETA. Spegnila se hai problemi con le immagini rappresentative sul tuo sito.

en: This is the default setting value for all sources.
ita: Questo è il valore predefinito impostato per tutte le fonti.

en: This is the default setting value for all videos and sources.
ita: Questa è l'impostazione predefinita per tutti i video e le fonti.

en: This region is not supported by %s API.
ita: Questa regione non è supportata da %s API.

en: This source stats have been reset.
ita: Le statistiche di questa fonte sono state resettate.

en: This works on Manage Videos, Duplicate Videos, Deferred Videos, Unwanted Videos screens.
ita: Questo funziona sugli schermi Gestisci Video, Duplica Video, Video in Differita, Video Indesiderati.

en: Thumbnail
ita: Miniatura

en: Thursday
ita: Giovedì

en: Time
ita: Tempo

en: Timezone Used:
ita: Fuso orario Usato:

en: Timezone used :
ita: Fuso orario usato:

en: Title
ita: Titolo

en: To Top
ita: Alla parte superiore

en: Today
ita: Oggi

en: Today Logs
ita: Diari di Oggi

en: Toggle All
ita: Attivare o disattivare tutte le

en: Toggle Helper
ita: Aiuto Toggler

en: Toggle Off Imported sources :
ita: Toggle Off importati fonti:

en: Toggle sources OFF
ita: Fonti Toggle OFF

en: Toggle sources ON
ita: Fonti toggle ON

en: Total Found
ita: Tatale Trovato

en: Total Parsed
ita: Totale Analizzato

en: Total Views
ita: Visite totali

en: Total results
ita: Risultati totali

en: Total videos
ita: Video totali

en: Totals
ita: Totale

en: Track Duplicates
ita: Traccia i duplicati

en: Trash
ita: Cestino

en: Trash Source
ita: Cestina Fonte

en: Trashed
ita: Cestinati

en: Trends Worldwide
ita: Tendenze in tutto il mondo

en: Trends in
ita: Tendenze in

en: Tuesday
ita: Martedì

en: Turn off the HTTP authentication in order to use async execution.
ita: Spegni l'autenticazione HTML per usare l'esecuzione asincrona.

en: Turn off this option if you do encounter errors.
ita: Disattiva questa opzione se incontri degli errori.

en: Turn off this option to handle permalinks from the WP Permalink Settings screen.
ita: Disattivare questa opzione per gestire permalinks dalla schermata Impostazioni Permalink WP.

en: Turn this off if you want the plugin to work all the time.
ita: Spegni questo se vuoi che il plugin funzioni tutto il tempo.

en: Turn this off to improve the plugin performances.
ita: Spegnilo per migliorare le prestazioni del plugin.

en: Turn this on to disable rendering the video text content below the video player.
ita: Accendilo per disabilitare il contenuto di testo dei video rendering al di sotto del video player.

en: Turn this option off if you want to embed the player by editing your theme files, or if you're having double player on your videos.
ita: pegni questa opzione se non vuoi incorporare il player modificando i file del tema, o se hai player doppi sui tuoi video.

en: Turn this option to automatically flag a video as unwanted when deleting them permanently.
ita: Attiva questa opzione per etichettare automaticamente i video come indesiderati quando li cancelli per sempre.

en: Turn this option to automatically flag a video as unwanted when trashing it.
ita: Attiva questa opzione per etichettare automaticamente questo video come indesiderato quando lo sposti nel cestino.

en: Tutorials
ita: Tutorial

en: UNWANTED
ita: INDESIDERATI

en: UNWANTED VIDEOS | WP Video Robot
ita: VIDEO INDESIDERATI | Video Robot WP

en: UnPublish
ita: Annullare la pubblicazione

en: Unfortunately, it does not work on all server configurations. Turn it off if you have any troubles while executing sources.
ita: Purtroppo, non funziona su tutte le configurazioni server. Spegnilo se non vuoi avere problemi con le fonti in esecuzione.

en: Unlimited
ita: Illimitato

en: Untitled
ita: Senza titolo

en: Untitled Source
ita: Senza titolo fonte

en: Unwanted
ita: Indesiderato

en: Unwanted Count
ita: Conto Indesiderato

en: Unwanted Scope
ita: Scopo Indesiderato

en: Unwanted Videos
ita: Video indesiderati

en: Unwanted count
ita: Conto indesiderato

en: Update
ita: Aggiorna

en: Update All Thumbnails
ita: Aggiorna tutte le miniature

en: Update Folder
ita: Aggiorna Cartella

en: Update Source
ita: Origine di aggiornamento

en: Update Video
ita: Aggiorna Video

en: Update all existing videos thumbnails, by re-downloading and re-generating them.
ita: Aggiorna tutte le miniature dei video esistenti, ricaricando e rigenerandoli tutti.

en: Updated Date
ita: Data di aggiornamento

en: Updating all those thumbnails might take some time. Do you want to continue?
ita: Aggiornando tutte queste miniature potrebbe richiedere del tempo. Vuoi continuare?

en: Upload the file and import
ita: Caricare il file e importare

en: Use API Advanced Credentials
ita: Utilizzare API avanzate le credenziali

en: Use API Wizard
ita: Utilizzare Creazione guidata API

en: Use Import Date
ita: Utilizzare Data di importazione

en: Use Original Post Date
ita: Utilizzare la data del Post originale

en: Use external thumbnails
ita: Usa miniature esterne

en: Use the original video publishing date as the post publishing date.
ita: Usa la data di pubblicazione originale del video come data di pubblicazione del post.

en: User roles with enabled WPVR links
ita: Ruoli utente con collegamenti WPVR abilitati

en: Username
ita: Nome utente

en: Using External Thumbnail
ita: Usa Miniature Esterne

en: Using external thumbnail
ita: Usando miniature esterne

en: Using external thumbnails
ita: Usando miniature esterne

en: Using external thumbnails will enhance the plugin performances considerably.
ita: L'uso di miniature esterne aumenterà considerevolmente le prestazioni del plugin.

en: Using the %s post type
ita: Usando il tipo del post %s

en: VIDEOS | WP video Robot
ita: VIDEO | WP Video robot

en: VIEW
ita: MOSTRA

en: Video Added
ita: Video Aggiunto

en: Video Checker AutoCleaning
ita: Auto pulizia del controllo dei video

en: Video Data to add
ita: Dati video per aggiungere

en: Video Deferred
ita: Video in DIfferita

en: Video Duration
ita: Durata del video

en: Video Duration (seconds)
ita: Durata video (secondi)

en: Video Embed Code
ita: Codice di incorporamento dei video

en: Video ID
ita: ID video

en: Video ID or URL
ita: URL e ID del video

en: Video Id
ita: Id video

en: Video Info
ita: Info Video

en: Video Original Views
ita: Visualizzazioni video originale

en: Video Preview
ita: Anteprima video

en: Video Quality
ita: Qualità video

en: Video Service
ita: Servizio video

en: Video Status
ita: Stato del video

en: Video Successfully imported.
ita: Video importato con successo.

en: Video Tags
ita: Tag Video

en: Video Text Content
ita: Testo del Contenuto del Video

en: Video Thumbnail
ita: Anteprima del video

en: Video URL
ita: URL del video

en: Video URL (https)
ita: URL del video (https)

en: Video URL or ID ...
ita: URL o ID del video ...

en: Video Views
ita: Visualizzazioni video

en: Video found and data imported.
ita: Video trovato e i dati importati.

en: Videos
ita: video

en: Videos Added
ita: Video Aggiunti

en: Videos Deferred
ita: Video in Differita

en: Videos Ids
ita: Video Id

en: Videos Logs Only
ita: Solo Diari Video

en: Videos between 4min. and 20min.
ita: Video tra 4 minuti e 20min.

en: Videos less than 4min.
ita: Video a meno di 4 minuti.

en: Videos longer than 20min.
ita: Video è più lungo di 20min.

en: Videos per page
ita: Video Per Pagina

en: Videos were successfully exported !
ita: Video sono stati esportati con successo!

en: Videos were successfully imported !
ita: Video sono stati importati correttamente!

en: View
ita: Visualizza

en: View Dashboard
ita: Visualizzazione cruscotto

en: View Folder
ita: Mostra Cartella

en: View Source
ita: Visualizza sorgente

en: View Source Metrics
ita: Visualizza Fonte Metrica

en: View Video
ita: Guarda il Video

en: View all
ita: Visualizza tutti

en: View this new version details
ita: Vedi i dettagli di questa nuova versione

en: Views
ita: visualizzazioni

en: Vimeo API Credentials
ita: Credenziali API di Vimeo

en: WELCOME | WP video Robot
ita: BENVENUTO | Video robot WP

en: WHERE TO FIND MY DAILYMOTION CREDENTIALS
ita: DOVE TROVARE LE MIE CREDENZIALI DI DAILYMOTION

en: WHERE TO FIND MY ENVATO PURCHASE CODE
ita: DOVE TROVARE IL MIO CODICE DI ACQUISTO ENVATO

en: WHERE TO FIND MY VIMEO CREDENTIALS
ita: DOVE TROVARE LE MIE CREDENZIALI DI VIMEO

en: WHERE TO FIND MY YOUTUBE API KEY
ita: DOVE TROVARE LA MIA CHIAVE API DI YOUTUBE

en: WP VIDEO ROBOT LICENSE
ita: LICENZA DEL VIDEO ROBOT WP

en: WP Video Robot
ita: Video di WP Robot

en: WP Video Robot - Advanced
ita: Video Robot WP - Avanzato

en: WP Video Robot - Video Options
ita: Video Roboto WP - Opzioni Video

en: WP Video Robot ERROR
ita: Video di WP Robot errore

en: WP Video Robot WARNING
ita: Video di WP Robot avvertimento

en: WP Video Robot is allowed to work
ita: Video Robot WP può funzionare

en: WP Video Robot is working properly.
ita: Ill video robot WP sta funzionando propriamente.

en: WP Video Robot needs version %s at least to work properly.
ita: Il Video Robot WP necessita almeno la versione %s per funzionare al meglio.

en: WPVR - Embed this video
ita: WPVR - Incorpora questo video

en: WPVR Activation
ita: Attivazione WPVR

en: WPVR Activation Code
ita: Codice Attivazione WPVR

en: WPVR Activation Date
ita: Data Attivazione WPVR

en: WPVR Activation ID
ita: ID Attivazione WPVR

en: WPVR Activation Status
ita: Attivazione Stato WPVR

en: WPVR Activity Logs
ita: Diari Attività WPVR

en: WPVR Addons
ita: Addon WPVR

en: WPVR CRON could not work properly, since the plugin folder is not writable.
ita: WPVR CRON non riesce a funzionare correttamente, dal momento che la cartella del plugin non è inscrivibile.

en: WPVR DASHBOARD
ita: BACHECA WPVR

en: WPVR External Thumbnail
ita: Miniatura Esterna WPVR

en: WPVR License Code
ita: Codice di Licenza WPVR

en: WPVR Licenses
ita: Licenze WPVR

en: WPVR OPTIONS
ita: OPZIONI WPVR

en: WPVR Options set to default !
ita: Opzioni WPVR impostato di difetto!

en: WPVR Screens FadeIn
ita: Schermi FadeIn WPVR

en: WPVR Sources
ita: Fonti WPVR

en: WPVR Version
ita: Versione WPVR

en: WPVR Videos
ita: Video WPVR

en: WPVR Videos Only
ita: Solo video WPVR

en: Wanted
ita: Desiderato

en: Wanted Videos
ita: Video Wanted

en: Wanted Videos are limited to
ita: Ha voluto che video è limitati a

en: Wanted videos
ita: Video Wanted

en: We strongly recommend that you set this to a low number to avoid crashing your server.
ita: Raccomandiamo fermamente di impostare un numero basso per evitare di crashare il tuo server.

en: Website URL
ita: URL del sito

en: Wednesday
ita: Mercoledì

en: Welcome
ita: Benvenuto

en: Welcome to WP Video Robot
ita: Benvenuto in Video Robot WP

en: What's new on this version
ita: Cosa c'è di nuovo in questa versione

en: When enabled, the plugin will automatically load the external video thumbnails as featured images.
ita: Quando abilitato, il plugin caricherà automaticamente le miniature dei video esterni come immagini rappresentative.

en: When posting imported videos, you can either use the original video service publishing date, or the actual import date.
ita: Quando posti video importati, puoi o usare la data di pubblicazione del servizio video originale, o la data attuale di importazione.

en: When the CRON is configured properly, the deferred videos will be added each 10 minutes.
ita: Quando il CRON è configurato propriamente, i video in differita saranno aggiunti ogni 10 minuti.

en: WordPress MultiSite
ita: Miltisito Wordpress

en: Work Completed !
ita: Lavoro completato!

en: Work in progress
ita: Lavori in corso

en: Works only with Youtube.
ita: Funziona sono con Youtube.

en: YES
ita: Sì

en: Yes
ita: SÌ

en: Yesterday Logs
ita: Diari di Ieri

en: You are asking the plugin to fetch and import too many wanted videos on each run.
ita: Stai chiedendo al plugin di recuperare e importare troppi video per ciascun avvio.

en: You are probably using the default plugin %s credentials. You should create your own.
ita: Probabilmente si utilizza le credenziali di default plugin %s. È necessario creare il proprio.

en: You are using
ita: Stai usando

en: You are using PHP version
ita: Si utilizza la versione PHP

en: You can choose whether to grant access to Video Services through the API Wizard,
ita: È possibile scegliere se concedere l'accesso ai servizi di Video tramite la procedura guidata di API,

en: You can define how often you want this duplicates auto cleaner to run.
ita: Puoi definire quanto spesso vuoi avviare questo duplicato di auto pulizia.

en: You can define whether to show or hide the related videos inside the player when the video ends or gets paused.
ita: Puoi definire se mostrare o nascondere i video correlati all'interno del player quando finisce un video o viene messo in pausa.

en: You can define whether to show or hide the related videos inside the player when the video ends.
ita: Puoi definire se mostrare o nascondere i video correlati all'interno del player quando finisce il video.

en: You can define whether to show or hide the video annotations inside the player.
ita: Puoi definire quando mostrare o nascondere le annotazione del video nel player.

en: You can define whether to show or hide the video title inside the player.
ita: Puoi definire se mostrare o nascondere il titolo del video all'interno del player.

en: You can disable the "Auto Unwant After Deleting Videos" on the WPVR General Options.
ita: Puoi disabilitare l' "Auto Indesiderato Dopo Aver Cestinato i Video" sulle Opzioni Generali WPVR .

en: You can disable the "Auto Unwant After Trashing Videos" on the WPVR General Options.
ita: Puoi disabilitare l' "Auto Indesiderato Dopo Aver Cestinato i Video" sulle Opzioni Generali WPVR .

en: You can now handle your imported videos as any regular Wordpress post.
ita: Ora puoi gestire i tuoi video importati come qualsiasi post di wordpress regolare.

en: You can now use your purchase code on your new domain.
ita: Puoi ora usare il tuo codice di acquisto sul tuo nuovo dominio.

en: You can set here the defer buffer which is the maximum number of videos to be added at once.
ita: Puoi impostare qui il buffer di differita che è il numero massimo di video aggiunti in una volta.

en: You can view or edit your own sources and videos only unless you have Admin role.
ita: È possibile visualizzare o modificare le proprie fonti e video solo se non avete il ruolo di amministratore.

en: You cannot use WP VIDEO ROBOT.
ita: Non è possibile utilizzare WP VIDEO ROBOT.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ita: Non si dispone delle autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You have changed the Imported Video Type to %s.
ita: Hai cambiato il tipo di video importato a %s.

en: You have exceeded the quota for this %s credentials.
ita: Hai superato la quota per questo credenziali di %s.

en: You need to revert back to that post type to get them back online.
ita: è necessario ritornare al tipo di post precedente per averli online.

en: You site seems to be protected by some HTTP Authentication.
ita: Il sito sembra essere protetto da autenticazione HTML.

en: You're about to reset the following addon options
ita: Stai per resettare le seguenti opzioni addon

en: Your Email
ita: Il tuo indirizzo Email

en: Your Purchase Code
ita: Il vostro codice di acquisto

en: Your copy licence is not activated.
ita: La licenza di copia non è attivata.

en: Your settings has changed! Start by saving them before updating the existing videos.
ita: Le tue impostazioni sono cambiate! Comincia salvandole prima di aggiornare i video esistenti.

en: Your source has changed. Please save it before testing it.
ita: La tua fonte è cambiata. Si prega di salvare prima di testarla.

en: Your sources
ita: LE ORIGINI

en: Your videos
ita: I TUOI VIDEO

en: Youtube API Credentials
ita: Credenziali API di YouTube

en: Youtube API is not authorized.
ita: L'API di Youtube non è autorizzato.

en: Youtube API is not reachable.
ita: L'API di Yourtube non è raggiungibile.

en: ago.
ita: fa.

en: at
ita: presso

en: by AUTO RUN
ita: per esecuzione automatica

en: by RUN
ita: da correre

en: channel
ita: canale

en: channels
ita: canali

en: copy
ita: copia

en: day
ita: giorno

en: duplicate video(s) skipped.
ita: saltato il filmato/i duplicati.

en: duplicates
ita: Duplicati

en: duplicates removed in
ita: duplicati rimossi in

en: dups
ita: dUPS

en: every
ita: ogni

en: every hour
ita: ogni ora

en: executed in
ita: eseguito in

en: found
ita: trovatoi

en: from
ita: Da

en: is now connected !
ita: ora è connesso!

en: item
ita: elemento

en: items
ita: elementi

en: on
ita: il

en: options
ita: opzioni

en: or use the crendentials defined below to connect to Video Services APIs.
ita: o utilizzare le credenziali definite di seguito per connettersi a Video Servizi API.

en: parsed
ita: analizzato

en: playlists
ita: playlist

en: recalls
ita: ricorda

en: sample sources added
ita: fonte d'esempio aggiunta

en: seconds
ita: secondi

en: source
ita: Fonte

en: source(s) found.
ita: fonte (s) trovati.

en: source(s) successfully imported.
ita: fonte (s) importati correttamente.

en: sources
ita: Fonti

en: sources deleted successfully.
ita: fonte eliminata con successo.

en: sources scheduled at
ita: fonti programmate per

en: sources toggled OFF successfully.
ita: fonte toggle OFF con successo.

en: sources toggled ON successfully.
ita: fonti toggle ON con successo.

en: times
ita: volte

en: to
ita: a

en: unwanted
ita: indesiderato

en: video
ita: Video

en: video(s) found.
ita: video (s) trovati.

en: video(s) removed from deferred
ita: video rimossi dalla differita

en: video(s) successfully imported.
ita: video (s) importati correttamente.

en: video(s) waiting to be added.
ita: video (s) in attesa di essere aggiunto.

en: videos
ita: Video

en: videos added
ita: video aggiunti

en: videos added successfuly
ita: video aggiunto con successo

en: videos added to global unwanted list successfuly
ita: video aggiunti con successo alla lista degli indesiderati globali

en: videos added to this source unwanted list successfuly
ita: video aggiunti con successo alla lista delle fonti indesiderate

en: videos added to unwanted successfuly
ita: video aggiunti con successo agli indesiderati

en: videos added to unwanted.
ita: video aggiunto con successo agli indesiderati.

en: videos deleted successfully.
ita: video eliminato con successo.

en: videos processed
ita: video processati

en: videos processed successfully
ita: video elaborato correttamente

en: videos processed.
ita: video processati

en: videos published.
ita: video pubblicati.

en: videos removed from deferred.
ita: video rimossi dalla differita.

en: videos removed from unwanted.
ita: video rimossi da indesiderati.

en: videos skipped
ita: video saltati

en: videos thumbnails redownloaded.
ita: miniatura video ricaricata.

en: views
ita: Visualizzazioni

en: wanted
ita: ha voluto
